Sched.com Conference Mobile Apps
RBC Bluesfest Ottawa
has ended
Create Your Own Event
RBC Bluesfest Ottawa
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Attendees
Search
or browse by date + venue
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Thursday
, July 3
Barney Danson Theatre
6:00pm •
James Leclaire
7:30pm •
Scattered Clouds
9:00pm •
Noah Gundersen
Bell Stage
7:00pm •
Dean Brody
9:30pm •
Blake Shelton
Black Sheep Stage
7:00pm •
Amos The Transparent
8:15pm •
RL Grime
9:30pm •
Adventure Club
Claridge Homes Stage
6:00pm •
Danny Brown
8:00pm •
Tegan and Sara
DJ @ "The Fort"
7:00pm •
Cabaal
Offsite at Casino Lac-Leamy
8:30pm •
Bearshark
River Stage
6:00pm •
Fiftymen
7:00pm •
Shane Dwight
8:15pm •
Beth Hart
9:30pm •
Gary Clark Jr.
Friday
, July 4
Barney Danson Theatre
6:00pm •
Angelique Francis
7:30pm •
Beth Hart
9:00pm •
The Claudettes
Bell Stage
8:00pm •
Journey
10:00pm •
Zedd
Black Sheep Stage
6:00pm •
Cold Capital
7:00pm •
Harper & Midwest Kind
8:15pm •
Honey Island Swamp Band
9:30pm •
Jeff Tweedy
Claridge Homes Stage
6:45pm •
Darius Rucker
DJ @ "The Fort"
7:00pm •
Dj Emmett
River Stage
6:00pm •
Silkken Laumann
7:15pm •
Bonobo
8:45pm •
Sly & Robbie
Saturday
, July 5
Barney Danson Theatre
TBA •
Taylor Angus (She's the One Finalist)
TBA •
Angelique Francis (She's the One Finalist)
TBA •
Justice Tremblay (She's the One Finalist)
TBA •
Olivia (She's the One Finalist)
TBA •
Ria Jade (She's the One Finalist)
TBA •
Jheo (She's the One Finalist)
TBA •
Emma Peckford (She's the One Finalist)
TBA •
Ezra (She's the One Finalist)
TBA •
Stephanie La Rochelle (She's the One Finalist)
TBA •
Abby Stewart (She's the One Finalist)
1:00pm •
She's The One Emerging Female Artists Competition Presented By JUMP! 106.9
6:00pm •
Mackenzie Rhythm Section
7:30pm •
Tift Merritt
9:00pm •
Dave Alvin & Phil Alvin Acoustic
Bell Stage
3:00pm •
Silver Creek
5:00pm •
Black Joe Lewis
7:00pm •
Lady Starlight
9:00pm •
Lady Gaga
Black Sheep Stage
2:00pm •
BlakDenim
3:30pm •
The Split
5:00pm •
The Claudettes
6:30pm •
Paul Cebar Tomorrow Sound
8:00pm •
The London Souls
9:30pm •
Vintage Trouble
Claridge Homes Stage
2:00pm •
Kalle Mattson
4:00pm •
Harper & Midwest Kind
6:00pm •
Matt Andersen and The Mellotones
7:45pm •
JJ Grey & Mofro
DJ @ "The Fort"
3:00pm •
DJ Philthebeat
5:00pm •
Miami in Heat
7:00pm •
Dj Illo
River Stage
1:30pm •
Old Stereo
3:00pm •
The Digs
4:30pm •
Langhorne Slim and The Law
6:00pm •
Deer Tick
7:30pm •
Twin Forks
9:00pm •
Andrew Bird
Sunday
, July 6
Barney Danson Theatre
3:30pm •
Tindervox
5:00pm •
TJ Wheeler
6:30pm •
New Country Rehab
8:00pm •
Pokey LaFarge
9:30pm •
Lucius
Bell Stage
3:00pm •
Langhorne Slim and The Law
5:00pm •
David Nail
7:00pm •
Tim Hicks
9:15pm •
Lady Antebellum
Black Sheep Stage
2:00pm •
Boyhood
3:30pm •
Joyce Manor
5:00pm •
Caitlin Rose
6:30pm •
Dave Alvin & Phil Alvin with The Guilty Ones
8:00pm •
Shovels & Rope
9:30pm •
Joe Louis Walker
Claridge Homes Stage
2:00pm •
Old Whiskey Road
4:00pm •
Sam Hunt
6:00pm •
Drive By Truckers
8:00pm •
Violent Femmes
DJ @ "The Fort"
3:00pm •
SteveCarle
5:00pm •
Schroedz
7:00pm •
Dj Acro
River Stage
1:30pm •
Young Rival
3:00pm •
Lucius
4:30pm •
Shantel & Bucovina Club Orkestar
6:00pm •
Vintage Trouble
7:30pm •
Mac DeMarco
9:00pm •
St. Vincent
Tuesday
, July 8
Barney Danson Theatre
7:30pm •
Pith and the Parenchymas
9:00pm •
Wagons
Bell Stage
7:00pm •
Styx
9:30pm •
Foreigner
Black Sheep Stage
6:15pm •
Made In Heights
7:15pm •
Brody Dalle
8:15pm •
David Heartbreak
9:45pm •
Gareth Emery
Claridge Homes Stage
6:00pm •
Tokyo Police Club
8:15pm •
Queens of the Stone Age
DJ @ "The Fort"
7:00pm •
Dj Soulcial
Offsite at Casino Lac-Leamy
8:30pm •
The Kingmakers
River Stage
7:00pm •
Jenny Lewis
8:30pm •
Don Felder
9:45pm •
Jake Bugg
Wednesday
, July 9
Barney Danson Theatre
6:00pm •
Royal Canoe
7:30pm •
David Maxwell & Friends
9:00pm •
Selwyn Birchwood
Bell Stage
7:00pm •
Holy Ghost!
9:30pm •
The Killers
Black Sheep Stage
6:00pm •
Wagons
7:00pm •
The Districts
8:15pm •
Bombino
9:30pm •
Phantogram
Claridge Homes Stage
6:00pm •
Tyler, the Creator
8:00pm •
Cypress Hill
DJ @ "The Fort"
7:00pm •
Matt Tamblyn
Offsite at Casino Lac-Leamy
8:30pm •
Airliner Blues Band
River Stage
6:15pm •
Average Times
7:30pm •
No BS! Brass Band
9:00pm •
Trombone Shorty & Orleans Avenue
Thursday
, July 10
Barney Danson Theatre
6:00pm •
Bella Cat
7:30pm •
The Districts
9:00pm •
TJ Wheeler
Bell Stage
7:00pm •
Procol Harum With The NAC Orchestra
9:30pm •
The Band Perry
Black Sheep Stage
6:00pm •
Firebelly
7:00pm •
Long Tall Deb
8:15pm •
Dave Mason's Traffic Jam
9:30pm •
John Mayall
Claridge Homes Stage
6:00pm •
Gogol Bordello
8:00pm •
Blondie
DJ @ "The Fort"
7:00pm •
Ceremony Djs
Offsite at Casino Lac-Leamy
8:30pm •
Three Times Lucky
River Stage
6:00pm •
Ukrainia
7:00pm •
The Paper Kites
8:15pm •
Royal Canoe
9:30pm •
Young the Giant
Friday
, July 11
Barney Danson Theatre
TBA •
Shannon Rose (Songwriter Showcase)
TBA •
Kelly Sloan (Songwriter Showcase)
TBA •
Kelly Prescott (Songwriter Showcase)
6:00pm •
Keturah Johnson
7:30pm •
Canadian Women’s Songwriter Showcase featuring: Kelly Sloan, Kelly Prescott and Shannon Rose
9:30pm •
Texas Horns
Bell Stage
7:00pm •
Slash featuring Myles Kennedy & The Conspirators
9:30pm •
Barenaked Ladies
Black Sheep Stage
6:00pm •
BADBADNOTGOOD
7:15pm •
Yung Lean
8:30pm •
Jacques Greene
9:45pm •
Ryan Hemsworth
Claridge Homes Stage
6:00pm •
Brett Dennen
8:00pm •
Third Eye Blind
DJ @ "The Fort"
7:00pm •
Dj Emmett
River Stage
6:00pm •
Amanda Rheaume
7:00pm •
Thornetta Davis
8:15pm •
John Németh & The Bo-Keys Featuring Percy Wiggins
9:30pm •
July Talk
Saturday
, July 12
Barney Danson Theatre
2:00pm •
Don't Stop Believin': Everyman's Journey co-presented by RBC Bluesfest & Ottawa International Film Festival
4:15pm •
Grace Lachance
4:45pm •
Ariane Boudreau
5:15pm •
Catriona Sturton
6:30pm •
Paul Oscher
8:00pm •
Darrell Nulisch
9:15pm •
Johnny Nicholas
Bell Stage
3:00pm •
John Allaire & The Campistas
5:00pm •
Bob Saget - FOR MATURE AUDIENCES
7:00pm •
AWOLNATION
9:15pm •
Snoop Dogg (aka Snoop Lion)
Black Sheep Stage
2:00pm •
Wicked Grin
3:30pm •
The Iguanas
5:00pm •
Sugar Ray & The Bluetones
6:30pm •
Little Freddie King
8:00pm •
Thornetta Davis
9:30pm •
Dr. Hook Featuring Ray Sawyer
Claridge Homes Stage
2:00pm •
Atherton
4:00pm •
Action Bronson
6:00pm •
Deltron 3030
8:00pm •
Childish Gambino
DJ @ "The Fort"
3:00pm •
KODEK
5:00pm •
NMA
7:00pm •
Memetic
River Stage
1:30pm •
Sound of Lions
3:00pm •
Jonathan Becker & The North Fields
4:30pm •
Bluesfest Revue
6:00pm •
Long Shen Dao
7:30pm •
Nostalghia
9:00pm •
The Mavericks
Sunday
, July 13
Barney Danson Theatre
3:00pm •
The Red Rails
4:30pm •
David Maxwell
6:00pm •
Little Freddie King
7:30pm •
Paul Oscher
9:00pm •
Billy Gibson
Bell Stage
3:00pm •
Still Winter Hills
5:00pm •
Said The Whale
7:00pm •
MOIST
9:15pm •
Collective Soul
Black Sheep Stage
12:30pm •
Blues in the Schools Presentation
12:45pm •
Be In The Band Presentation
6:00pm •
Be In The Band Instructors Presentation
7:15pm •
Darrell Nulisch
8:30pm •
Johnny Nicholas
9:45pm •
Elvin Bishop
Claridge Homes Stage
4:00pm •
AJ Ghent Band
6:00pm •
Lord Huron
8:00pm •
Sam Roberts Band
DJ @ "The Fort"
3:00pm •
Khaus
5:00pm •
Substant
7:00pm •
Zattar
River Stage
1:30pm •
Farewell Davidson
3:00pm •
Groenland
4:30pm •
Billy Gibson
6:00pm •
The Darcys
7:30pm •
USS (Ubiquitous Synergy Seeker)
9:00pm •
Goddo
Timezone
RBC Bluesfest Ottawa
America/New York
Filter By Date
RBC Bluesfest Ottawa
Jul 3
-
13, 2014
July 2014
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Filter By Venue
Venues
Sort schedule by Venue
Barney Danson Theatre
Bell Stage
Black Sheep Stage
Claridge Homes Stage
DJ @ "The Fort"
Offsite at Casino Lac-Leamy
River Stage
Filter By Type
Recently Active Attendees
mikemullowney he/him
CSTA
Craig Shackleton
Erin Hallagan
Michael Richardson
F
fresevigny.hotmail.com
Nathalie Laperriere
E
Emily
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Thursday
, July 3
Friday
, July 4
Saturday
, July 5
Sunday
, July 6
Tuesday
, July 8
Wednesday
, July 9
Thursday
, July 10
Friday
, July 11
Saturday
, July 12
Sunday
, July 13
Venue
Barney Danson Theatre
Bell Stage
Black Sheep Stage
Claridge Homes Stage
DJ @ "The Fort"
Offsite at Casino Lac-Leamy
River Stage
Session Type
Other Filters